Kalkulaatorist

Kalkulaatorist

Laenukalkulaatorit soovitame kasutada enne laenuotsuse tegemist ja laenulepingu sõlmimist, sest laenukalkulaator annab adekvaatse ülevaate Eesti laenuturu pakkumistest. Sisestades andmed sissetulekute ja väljaminekute kohta iga kuu lõikes, arvutab laenukalkulaator välja teie maksimaalse võimaliku laenusumma. Samuti näitab laenukalkulaator ära laenu KKM ehk krediidi kulukuse määra.

Laenukalkulaatoriga seotud mõisted

Laenusumma

See on summa, mida soovite laenata. Näiteks kui soovite võtta 5000 eurot tarbimislaenu kodu parandamiseks, pulmakuludeks või raviarveteks, peaksite selle summa kalkulaatorisse sisestama.

Laenuperiood

Teie laenuperiood on aeg, mille jooksul peate laenu tagasi maksma – sageli näete seda tähtaega kuude arvuna. Pakutavad tingimused sõltuvad laenuandjast ja laenutüübist.

Näiteks eralaenu tingimused jäävad sageli vahemikku 6 kuud kuni 36 kuud.

Eluasemelaenud on tavaliselt 15-, 20- või 30-aastased.

Pikem laenutähtaeg võib tähendada väiksemaid igakuiseid makseid, kuid pidage meeles, et kompromiss on see, et maksate laenuperioodi jooksul tõenäoliselt rohkem intressi.

Krediidi kulukuse määr

Krediidi kulukuse määra peamine eesmärk on lihtsustada laenupakkumiste või muude krediiditoodete võrdlust. Samuti ei tohi ükski laenupakkuja teha kallimat laenupakkumist kui riigi poolt ette antud maksimaalne krediidi kulukukse määr.

Krediidi kulukuse määr (KKM) on laenu kogukulu aastase perioodi kohta. See arvestab kõiki laenu väljastamisega seotud kulusid. KKM annab kliendile aimu, kui palju laen või mõni tarbijakrediidi toode talle aastas maksma läheb.

Krediidi kulukuse määra arvutamiseks on kehtestatud Euroopa Liidu ülene ühtne valem, mis võtab arvesse kõik laenu väljastamisega kaasnevad tasud. Samuti on piirmäär sätestatud ka seadusega.

Krediidi kulukuse määra sisse arvutatakse:

  • intressid;
  • lepingutasu;
  • lepingu haldustasu;
  • laenu väljastustasu.

Täpne võrrand on kättesaadav Riigi Teatajas. Seadus sätestab, et krediidi kulukuse määr peab olema välja toodud iga laenupakkumise juures.

Intress

Intressimäär on laenu võtmise kulu, väljendatuna protsentides. Teie intressimäär erineb teie krediidi kulukuse määrast ehk aastaprotsendist, mis sisaldab lisaks intressimäärale ka laenutasusid.

Kui palju intressi maksate, sõltub mitmest tegurist, sealhulgas teie krediidiajaloost; laenu tüübist, laenu tähtajast, laenusummast ja sissemaksest.

Millega tuleb enne laenu võtmist arvestada?

Oma finantsolukorda hinnates pidage meeles, et enne laenu taotlemist planeerimine võib pikas perspektiivis end ära tasuda.

Määrake eelarve
Kui teil on vaja või soovite laenu võtta, on hea mõte välja mõelda, kui palju ruumi teie kuueelarves on. Ei tasu võtta laenu, mille kuumakse tasumine on iga kuu raske. Lisaks võivad laenuandjad vaadata teie võlgade ja sissetulekute suhet, et teha kindlaks, kas teil on võimalus laenu saamiseks ja kui jah, siis kui palju nad võivad teile laenu anda.

Otsustage, kas soovite tagatud laenu võtta
Tagatud laenudel on sageli madalamad intressimäärad kui tagatiseta laenudel, kuid nendega kaasneb risk: annate omapoolse tagatise, näiteks oma auto või kodu. See tähendab, et kui jätate laenu maksmata, võib laenuandja teie vara võtta.

Võrrelge laenupakkumisi
Hea mõte on ringi vaadata ja võrrelda mitme laenuandja laenupakkumisi. Selle jaoks ongi hea lahendus laenukalkulaator.

Pidage lihtsalt meeles, et kui otsustate ametlikult taotleda laenu, mida laenukalkulaatori järgi peaksite saama, võivad teie intressimäär ja tingimused siiski muutuda ning laenuandja viib tõenäoliselt läbi krediidiajaloo uuringu.